Zeytin Güzel , Zeytinci Üzgün…
Geçtiğimiz yirmi yıl içinde önemli bir atılım gerçekleştirerek 18 milyon ekili zeytin ağacı varlığına ulaşan Akhisar aynı gelişimi zeytinin pazarlanması konusunda gösteremedi.
Tarih: 5.10.2018 13:36:39/ 2091okunma / 0yorum

Geçtiğimiz yirmi yıl içinde önemli bir atılım gerçekleştirerek  18 milyon ekili zeytin ağacı varlığına ulaşan Akhisar aynı gelişimi zeytinin pazarlanması konusunda gösteremedi. Bireysel çabalarla iyi yerlere gelen zeytin  ve zeytinyağı işletmeleri olsa da genel olarak türkiye ve dünya piyasasında hak ettiği yeri alamayan Akhisar zeytini kalitesinin karşılığını fiyat olarak alamıyor.

Üretici Dertli

Zeytin üreticisi en iyi zeytini üretmek ve işlemek konusunda gayretini gösterdiği halde zeytin fiyatlarını bir türlü kendisinin belirleyememesinden şikayetçi. Arz ve talep dengesini maniple eden büyük alıcı firmaların Akhisar zeytincisini her seferinde tuşa getirdiğini görüyoruz. Önceki yıllarda bunun önüne geçmek için yapılan Akhisar zeytin üreticileri birliği kurulum çalışmaları ilk aşamada başarı sağlasa da sonraları farklı sebeplerle yeterli üye sayısına ulaşamadığı için kapanmıştı. Akhisarlı zeytin üreticisi birlik oluşturarak güçlü bir üretici ve satıcı kimliğine bürünemediği için  büyük alım firmaları karşısında rekabet şartlarını yerine getirememekte ve her yıl hem fiyattan hem de ödemeden kaynaklı milyarlarca liralık kayıp yaşamakta.  Özellikle geçtiğimiz günlerde ulusal medyada da haber konusu olan dolandırıcılıklara hedef olan Akhisarlı zeytin üreticisi hakkını alamadığı gibi bazen tümden zarar edecek uygulamalara maruz kalmakta.

Üretici Birliği Şart

Akhisar´da daha önce başarısızlıkla sonuçlanan zeytin üretici birliği kurulumundan önce de belirttiğim gibi Üreticinin gücü, birlikte oluşturulacak güçlü bir üretici birliği ile sağlanabilecektir. Bu konuda üreticinin, sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali davranması, kendisi ile birlikte Akhisar ekonomisine büyük olumlu yansıma sağlayacak üretici birliğine üye olarak desteklemelidir. Sürdürülebilir bir zeytin üretimi için, üretici birliği, gübre, ilaçlama, tarım danışmanlığı, zeytin işleme, pazarlama, tanıtım ve reklam konularında üreticinin yanında olarak Akhisar zeytininin hak ettiği değeri kazanmasını bilmeli.

Zeytin İhtisas Sanayi Bölgesi Büyük Bir Şans

Türkiye´de eşi, dünyada benzeri olmayan Akhisar Zeytin İhtisas Sanayi Bölgesi Akhisar zeytininin tanıtımı, işlenerek piyasaya Akhisar markası ile sürülmesi konusunda büyük bir şans. Burada işlenen ve yurt içi, yurt dışı piyasaya sürülen zeytinde yerli markaların öne çıkması, Marmara birlik gibi kuruluşların Akhisar´dan aldığı sofralık zeytini kendi bölgesinin ürünü gibi satışının da önünü kesecektir. Zeytin yetiştiricilerinin toplama ve ağaç bakımlarını doğru yapmaları konusunda bilgilendirme çalışmaları, Zeytinin işlenmesinde kalitede ve kiloda yaşanan kayıpların en aza indirilmesi , paketleme, ambalaj ve tanıtım konusunda çalışmalar yapacak bir araştırma geliştirme  birimi (AR-GE) bu sanayi bölgesinde kurularak Akhisar Zeytininin ufku açılmalıdır.

Zeytin Üreticisine Prim Desteği Olmalı

Ürettiği zeytin ile, hem çevreye, doğaya  olumlu yansımalar yapan hem de ülke ve bölge ekonomisine istihdamdan, üretime, Pazar ekonomisinden ihracata  katkılar sunan zeytin üreticisi maalesef yeterli devlet desteğini görememektedir. Zeytin üreticisinden aldığı zeytinden yağ üreten sanayici ve sermaye sahiplerine zeytinyağı üzerinden prim desteği veren devletin, bu katma değerin doğmasına vesile olan zeytin üreticisine dane başına prim desteği vermeyerek es geçmesi anlaşılır değildir. Kamuoyunda sık sık dile getirilen zeytine dane başına prim desteğinin zeytin üreticisine can suyu olacağı aşikârdır.

Tüm bu başlıkları göz önüne alarak düşündüğümüzde, zeytin üreticisi başta olmak üzere, yerel yönetimler, kurum, kuruluş ve devlete önemli görevler düşmektedir. Bu bahse konu olan hususlarda  paydaşların bir araya gelerek zeytin sorununu masaya yatırması, üzerinde fikir ve tekliflerini açıklayarak ortak en makul girişimleri gerçekleştirmeleri zeytin üreticisi kadar, bölge ekonomisine ve ülke ekonomisine fayda sağlayacaktır. Süleyman Kollu
Kaynak: Süleyman KOLLU

Anahtar Kelimeler: Zeytin Güzel Zeytinci Üzgün
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
18 Şubat 2019 Pazartesi
Son Yorumlananlar
AKHİSARDA KONUTTA SORUN BÜYÜK, ÇÖZÜM ZAMAN ALIR
Akhisardaki otopark problemi çözülmeli bi de yaya insanların gezerek alışveriş yapacağı yer olması lazım şehiriçinde.
AKYÜZ KONUŞTU, İDEAL ADAYI YORUMLADI
Şehrimizin aradığı yöneticinin, hizmet yaparken, proje üretirken şehir halkına kulak verecek, ihtiyaçlarını analiz edip belli bir plan çerçevesinde çalışıp, şehir halkının daha iyi hizmet alabilmesi için kendi siyasi tercihlerinin engel olmaması gerekir. Çıktığınız bu yolda Allah gönlünüze göre versin.
YENİ ORTOPEDİ UZMANI GÖREVE BAŞLADI
Hayırlı olsun http://www.avrasyaortopedi.com
YAĞIŞ AKHİSARI TEĞET GEÇECEK
teyit değil teğet olamalı. başlığı düzeltiverin canlar Admin: İlgi ve uyarınız için teşekkür ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizi için ücret tarifesi nedir.Analiz için Ne kadar ücret ödenmesi gerekli. Bu konuda gerekli bilginin tarafıma verilmesini arz ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizini hangi aylarda yaptırmamız daha uydur.Bu konuda bir takvim var mı Bilgilendirebilirmisiniz.
BURASI DURAK MI?
Egemenlik meydanı durağımız yıllardır aynı yerdedir. Otobüsün duraga yolcu almak için yanaştığındaki sıkıntı yanlış park etmeler ve aras kargonun 3 şeridi ihlal ederek araç yüklemesidir. Resimlerde de yanlış parklar açıkça görülmektedir.
TARAFTAR AKHİSAR YÖNETİMİNE SESLENDİ
Sizin aracılığınızla doğu tribün a b kapısının içerisinde bulunan yönlendirme levhaları ters konulmuş.wc yi büfe büfeyi wc gösteriyor.acil durumlar için bulunduğunuz yer şuan burasıdır yazıyor.kuş bakışı bakıldığında batı tribünü işaretli.Basit ama hoş olmayan görüntüler.o levhaları yapan arkadaşlar ayrıca tebriklerimi iletiverin.ilginize şimdiden teşekkürler.
KENT KONSEYİ MECLİS TOPLANTISI ERTELENDİ
Sevgili Umut Kardeşim; kent meclisinde farklı temsil görevine gelen ve delegasyon olarak teklif edilip, kabul edenlerin (toplantıda hazır bulunan 21 delegemizi ve geçerli mazereti olanları ayrı tutarak) şunu bilmesi lazım. Burası şov yeri değil. Sadece isimlerinin duyulmasını sağlayıp, aday olan, ancak iş icraata geldiğinde ortalıkta görünmeyen şark kurnazlarına şunu diyorum. Her fırsatta koltuk, makam, nam kapmaya çalıştığınızı bu halk öğreniyor. Yazıklar olsun. Bu şehre yakışmıyorsunuz vesselam...
Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlkokulu Öğrencilerinden Bir İlk
Her alandaki başarısını, azmini, çalışkanlığını,sıra dışı fikirlerini,her işin mutfağında terleyerek üstesinden gelmeyi düstur edinerek farkındalık yaratan, paylaşımcılığıyla kaliteli bir rehber olan, en önemlisi emeğini mesleğine katık etmiş saygıdeğer meslektaşım, değerli kardeşimi yüreğimin ta derinliğideki dupduru sevgimle kucaklıyor,tebrik ediyorum. İyi ki sizin gibi mesleğine aşık eğitimcilerimiz hala bir nesle nefes oluyor.Bu başarıya imzalarıyla ortak olan ALTI EYLÜL İLKOKULU 4-G sınıfının gelecek vadeden gençlerini gururla tebrik ediyorum.İyi ki varsınız ZÜHRE öğretmenim... ALTAŞ AİLESİ
Sorunlarınızdan kaçmak,asla kazanamayacağınız bir yarıştır.

anonim
Biyografi
Tüm Biyografiler
aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar