Altı Eylül´ü Anlamak…
Altı eylül kurtuluş gününüz kutlu olsun. Bu özgürlüğü bize yaşatan tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.
Tarih: 5.9.2018 16:51:46 / 845okunma / 0yorum
Süleyman Kollu

25 Mayıs 1919´dan 6 Eylül 1922´ye kadar yaşanan İki yunan işgal döneminde Akhisar ve ahali çok büyük eziyet ve cefa görmüş. İngiltere ve Fransa´nın taşeronu Yunan egemenliğini asla kabul etmeyen yöre halkından genci yaşlısı, kadını erkeğiyle topyekûn bir direniş sergilemiştir.

Ankara´da TBMM´de yaptığı bir konuşmada Mustafa Kemal Atatürk, böylesine az bir kuvvetle korunan 100 km. boyunda bir cephenin uzun süre direnmesinin mümkün olamayacağını anlatmıştır. Atatürk, Kurtuluş Savaşından sonra 5 Şubat 1923´te Akhisar´a geldiğinde, düşmanın ilk hedeflerinden biri olan Akhisar cephesinin fedakar direnişini övmüştür.

Direniş ve kurtuluşta öne çıkan isimler olduğu gibi, birçok isimsiz kahraman kanı ve canını istikbal uğruna feda etmiş, tarihin yıpratıcı etkisiyle isimleri unutulmuş gitmiştir. Ayrıntılı inceleme ve araştırmalarla isimleri ortaya çıkan nice yiğitlerimiz var. Bu gün özgürlüğü doyasıya yaşayan bizler, Akhisar´ın bu isimsiz kahramanları önünde sadece saygıyla eğilmekle kalmamalıyız. Mustafa Kemal Atatürk´ün büstüne çelenk koyup önünde günün anlam ve önemini konuşarak bu kurtuluşu kutlayamayız. Altı eylülü iyi anlamalıyız. Uğruna yüzbinlerce şehit verdiğimiz kurtuluş ve özgürlük kutlanacak kadar değerli değil mi? Kutlayanlar yanlış mı yapıyor? Bu kutlamalar şehitlere ve tarihe saygısızlık mı? Yani bağımsızlık için can veren şehidimize dua ederken, onun uğruna can verdiği değeri kazandığımız ve hala yaşadığımız için mutlu olduğumuzu, bunu da hep birlikte omuz omuza vererek başardığımızı, yine el ele gönül gönüle verip halaylarla, zeybeklerle, horonlarla sergileyemez miyiz?

Hani derya şehit; “ben bu vatan ve bağımsızlık uğruna canımı verdim, bedelini ödedim sen yaşa diye.” Şimdi biz gelecek nesillere, esaretten kurtulmanın önemli olduğunu, bunun için mücadele edilmesi gerektiğini anlatırken sormazlar mı bize,  şimdi esaretten kurtulduğunuz günü neden bağımsızlık günü olarak kutlamıyorsunuz diye…

Bunun cevabını ben vermeyeceğim. Elbette şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Ancak eğer milli mücadele sonunda bağımsızlığı kazanmış isek bunu kutlamalı. Anlatmalı, aktarmalı, bu duyguyu yaşatmalıyız. Bunun için çevremizde yapılan kurtuluş günü kutlamalarını gıptayla izliyor ve kendime soruyorum. Ne o biz daha kurtulmadık mı?

Altı eylül kurtuluş gününüz kutlu olsun. Bu özgürlüğü bize yaşatan tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.

Anahtar Kelimeler: Altı, Eylül, Anlamak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
NASIL YARIŞIP, NASIL SEÇİLMELİ… (16 Kasım 2018 - Cuma)
(5- 00000) BEŞ SIFIRIN AÇIKLAMASI (20 Ekim 2018 - Cumartesi)
DOLAR MANİPLE ARACI MI? (19 Ağustos 2018 - Pazar)
DEMOKRATİK TOPLUMUN GÜVENCESİ (24 Temmuz 2018 - Salı)
MAZERETİM VAR ASABİYİM BEN… (12 Temmuz 2018 - Perşembe)
YENİ SİSTEM VE GLOBAL TİCARET SAVAŞI (05 Temmuz 2018 - Perşembe)
ÇİÇEKLER SOLMASIN… (02 Temmuz 2018 - Pazartesi)
AKILSIZ BAĞIMLILIK ..! (13 Haziran 2018 - Çarşamba)
KUPA BEREKETİ (11 Mayıs 2018 - Cuma)
AKIL VE YÜREK İŞİ (19 Nisan 2018 - Perşembe)
SAHNE PERDE VE OYUN (27 Mart 2018 - Salı)
YENİ STADIN SİHRİ (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KUPA FİNALİSTİ (27 Şubat 2018 - Salı)
BU SADECE MAÇ DEĞİLDİ (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
BEŞ YILLIK ÖZLEM BİTİYOR… (25 Ocak 2018 - Perşembe)
Yarıyıl , Yeni Umut… (19 Ocak 2018 - Cuma)
EN BÜYÜK ZENGİNLİK; CUMHURİYET (28 Ekim 2017 - Cumartesi)
EN BÜYÜK ZENGİNLİK; CUMHURİYET (28 Ekim 2017 - Cumartesi)
ZEYTİN, İŞÇİSİ VE SİGORTASI (03 Ekim 2017 - Salı)
ZEYTİN, İŞÇİSİ VE SİGORTASI (02 Ekim 2017 - Pazartesi)
6 EYLÜL 1922 RUHU (05 Eylül 2017 - Salı)
Halk İstiyor, Yönetim ne diyor? (18 Ağustos 2017 - Cuma)
NE ESKİSİ, NE YENİSİ (15 Ağustos 2017 - Salı)
Kutla(ma)san da Olur! (24 Temmuz 2017 - Pazartesi)
YÜREĞİNİN SESİNİ DİNLE (14 Temmuz 2017 - Cuma)
Şimdi Festival Zamanı (16 Mayıs 2017 - Salı)
Sayfa:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
18 Şubat 2019 Pazartesi
Son Yorumlananlar
AKHİSARDA KONUTTA SORUN BÜYÜK, ÇÖZÜM ZAMAN ALIR
Akhisardaki otopark problemi çözülmeli bi de yaya insanların gezerek alışveriş yapacağı yer olması lazım şehiriçinde.
AKYÜZ KONUŞTU, İDEAL ADAYI YORUMLADI
Şehrimizin aradığı yöneticinin, hizmet yaparken, proje üretirken şehir halkına kulak verecek, ihtiyaçlarını analiz edip belli bir plan çerçevesinde çalışıp, şehir halkının daha iyi hizmet alabilmesi için kendi siyasi tercihlerinin engel olmaması gerekir. Çıktığınız bu yolda Allah gönlünüze göre versin.
YENİ ORTOPEDİ UZMANI GÖREVE BAŞLADI
Hayırlı olsun http://www.avrasyaortopedi.com
YAĞIŞ AKHİSARI TEĞET GEÇECEK
teyit değil teğet olamalı. başlığı düzeltiverin canlar Admin: İlgi ve uyarınız için teşekkür ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizi için ücret tarifesi nedir.Analiz için Ne kadar ücret ödenmesi gerekli. Bu konuda gerekli bilginin tarafıma verilmesini arz ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizini hangi aylarda yaptırmamız daha uydur.Bu konuda bir takvim var mı Bilgilendirebilirmisiniz.
BURASI DURAK MI?
Egemenlik meydanı durağımız yıllardır aynı yerdedir. Otobüsün duraga yolcu almak için yanaştığındaki sıkıntı yanlış park etmeler ve aras kargonun 3 şeridi ihlal ederek araç yüklemesidir. Resimlerde de yanlış parklar açıkça görülmektedir.
TARAFTAR AKHİSAR YÖNETİMİNE SESLENDİ
Sizin aracılığınızla doğu tribün a b kapısının içerisinde bulunan yönlendirme levhaları ters konulmuş.wc yi büfe büfeyi wc gösteriyor.acil durumlar için bulunduğunuz yer şuan burasıdır yazıyor.kuş bakışı bakıldığında batı tribünü işaretli.Basit ama hoş olmayan görüntüler.o levhaları yapan arkadaşlar ayrıca tebriklerimi iletiverin.ilginize şimdiden teşekkürler.
KENT KONSEYİ MECLİS TOPLANTISI ERTELENDİ
Sevgili Umut Kardeşim; kent meclisinde farklı temsil görevine gelen ve delegasyon olarak teklif edilip, kabul edenlerin (toplantıda hazır bulunan 21 delegemizi ve geçerli mazereti olanları ayrı tutarak) şunu bilmesi lazım. Burası şov yeri değil. Sadece isimlerinin duyulmasını sağlayıp, aday olan, ancak iş icraata geldiğinde ortalıkta görünmeyen şark kurnazlarına şunu diyorum. Her fırsatta koltuk, makam, nam kapmaya çalıştığınızı bu halk öğreniyor. Yazıklar olsun. Bu şehre yakışmıyorsunuz vesselam...
Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlkokulu Öğrencilerinden Bir İlk
Her alandaki başarısını, azmini, çalışkanlığını,sıra dışı fikirlerini,her işin mutfağında terleyerek üstesinden gelmeyi düstur edinerek farkındalık yaratan, paylaşımcılığıyla kaliteli bir rehber olan, en önemlisi emeğini mesleğine katık etmiş saygıdeğer meslektaşım, değerli kardeşimi yüreğimin ta derinliğideki dupduru sevgimle kucaklıyor,tebrik ediyorum. İyi ki sizin gibi mesleğine aşık eğitimcilerimiz hala bir nesle nefes oluyor.Bu başarıya imzalarıyla ortak olan ALTI EYLÜL İLKOKULU 4-G sınıfının gelecek vadeden gençlerini gururla tebrik ediyorum.İyi ki varsınız ZÜHRE öğretmenim... ALTAŞ AİLESİ
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
Biyografi
Tüm Biyografiler
aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar