Kolluk ifadelerinin şüpheli bakımından önemi, etkileri ve hakları nelerdir?
Sevgili Akhisarlılar, Uzun bir aradan sonra yeniden birlikteyiz.
Tarih: 20.9.2018 09:20:01 / 262okunma / 0yorum
Av. Esra ARSLAN

Sevgili Akhisarlılar,

 

Uzun bir aradan sonra yeniden birlikteyiz. Geçen zaman içerisinde adli tatilin de bitmesiyle yeni adli yıl 1 Eylül itibariyle tüm hızıyla başladı. Başta tüm meslektaşlarıma ve yargı görevlilerine kolaylıklar dilerken, yeni adli yılın ülkemize adalet getirmesini temenni ediyorum. Böyle bir başlangıçla da uyumlu olacağını düşündüğüm bir konuyu bu hafta dile getireceğim. Çok sıkça karşılaşıldığını düşündüğüm bu husus aynı zamanda vatandaş olarak da haklarımızı ciddi olarak etkileyebilmektedir.

 

Öncelikle kolluk dediğimiz ceza muhakemesinde Cumhuriyet savcısının talimatlarını yerine getiren polis görevlileri ile ne vasıflarla muhatap olabileceğimize bakalım. Kısacası bir gün evimizde otururken polis aradı ve ifademizi almak üzere bizi karakola çağırdı veyahut karakola götürdü. İşte burada adli bir olayın suç şüphesi altında olan tarafı ŞÜPHELİ olarak çağrılabileceğimiz gibi MAĞDUR taraf da olabiliriz. Diğer yandan bir olaya TANIKLIK etmiş olarak çağrılmamız da mümkündür.

 

Her bir vasfı ayrı ayrı değerlendirmek uygun olacaktır. Bu hafta kollukta şüpheli olmak kısmını değerlendirmiş olalım. Haftaya da mağdur ve tanıklardan devam edebiliriz.

 

Polisin bizi çağırması ve rıza ile ifadeye gitmemiz hususuna rastlansa da çoğunlukla ceza soruşturması ŞÜPHELİ açısından yakalama işlemi ile başlamaktadır. Bu anlamda kanuna göre; kolluk görevlileri, tutuklama kararı veya yakalama emri düzenlenmesini gerektiren ve gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde; Cumhuriyet savcısına veya âmirlerine derhâl başvurma olanağı bulunmadığı takdirde, yakalama yetkisine sahiptirler. Kolluk yakalama işlemini yaptıktan sonra mutlaka kişiye kanuni haklarını bildirmelidir. Kanun bu hususun derhal yapılmasını emretmiştir. Devamında soruşturma işlemlerinin tamamlanması için Cumhuriyet Savcısı tarafından şüphelinin gözaltına alınmasına karar verilebilir.

 

 Yakalama işlemine, gözaltına alma ve gözaltı süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhuriyet savcısının yazılı emrine karşı, yakalanan kişi, müdafii veya kanunî temsilcisi, eşi ya da birinci veya ikinci derecede kan hısımı, hemen serbest bırakılmayı sağlamak için sulh ceza hâkimine başvurabilir. Sulh ceza hâkimi incelemeyi evrak üzerinde yaparak derhâl ve nihayet yirmidört saat dolmadan başvuruyu sonuçlandırır.

 

Sadece tutuklama kararına karşı değil yukarıda izah ettiğimiz üzere yakalama ve göz altı işlemlerine de itiraz edilmesi mümkündür. Bu hak sadece şüpheliye değil şüphelinin ailesi ve yakınlarına da sağlanmıştır.

 

Yine Şüpheli bakımından bir hak daha yakalamanın, gözaltına alınmanın bir yakınına veya belirlediği bir kişiye gecikmeksizin haber verilmesidir.

Şüphelinin hakları bağlamında Ceza Muhakemesi Kanunu md. 147 ve 148´in mutlaka anılması gerekir.

 

İfade ve sorgunun tarzı

 

Madde 147 – (1) Şüphelinin veya sanığın ifadesinin alınmasında veya sorguya çekilmesinde aşağıdaki hususlara uyulur: a) Şüpheli veya sanığın kimliği saptanır. Şüpheli veya sanık, kimliğine ilişkin soruları doğru olarak cevaplandırmakla yükümlüdür.

b) Kendisine yüklenen suç anlatılır.

c) Müdafi seçme hakkının bulunduğu ve onun hukukî yardımından yararlanabileceği, müdafiin ifade veya sorgusunda hazır bulunabileceği, kendisine bildirilir. Müdafi seçecek durumda olmadığı ve bir müdafi yardımından faydalanmak istediği takdirde, kendisine baro tarafından bir müdafi görevlendirilir.

d) 95 inci madde hükmü saklı kalmak üzere, yakalanan kişinin yakınlarından istediğine yakalandığı derhâl bildirilir.

e) Yüklenen suç hakkında açıklamada bulunmamasının kanunî hakkı olduğu söylenir.

f) Şüpheden kurtulması için somut delillerin toplanmasını isteyebileceği hatırlatılır ve kendisi aleyhine var olan şüphe nedenlerini ortadan kaldırmak ve lehine olan hususları ileri sürmek olanağı tanınır.

 

İfade alma ve sorguda yasak usuller

Madde 148 – (1) Şüphelinin ve sanığın beyanı özgür iradesine dayanmalıdır. Bunu engelleyici nitelikte kötü davranma, işkence, ilâç verme, yorma, aldatma, cebir veya tehditte bulunma, bazı araçları kullanma gibi bedensel veya ruhsal müdahaleler yapılamaz.

(2) Kanuna aykırı bir yarar vaat edilemez.

(3) Yasak usullerle elde edilen ifadeler rıza ile verilmiş olsa da delil olarak değerlendirilemez. (4) Müdafi hazır bulunmaksızın kollukça alınan ifade, hâkim veya mahkeme huzurunda şüpheli veya sanık tarafından doğrulanmadıkça hükme esas alınamaz.

(5) Şüphelinin aynı olayla ilgili olarak yeniden ifadesinin alınması ihtiyacı ortaya çıktığında, bu işlem ancak Cumhuriyet savcısı tarafından yapılabilir.

 

Bu bağlamda önemle ifade etmek gerekir ki; suç şüphesi altında olan kişiye sadece tutuklama ve ağır cezalık suçlar bakımından değil talep ettiği takdirde her zaman müdafi görevlendirmesi yapılabilmektedir. Bunun için polisler tarafından müdafi seçme hakkınız hatırlatılmasa dahi “avukat eşliğinde ifademi vermek istiyorum” demeniz yeterlidir. Bu şekilde hem hukuki yardım alarak ifadenizi verebilir ve yargılamanın diğer aşamalarında da daha güvenli ilerleyebilirisiniz. Son olarak tüm anlattıklarımızla birlikte haklarımızın farkında olarak gerektiği yerde itiraz etmekten çekinmemeliyiz.

 

Saygılarımla, esenlikle…

                                                                      

                                                                                                          Av. Esra ARSLAN

Paşa Mah. 13 Sk. No:29 D:5 Teraman Apt. Akhisar/MANİSA

İletişim için: akhisargundem@mail.com

                     av.esraarslan@outlook.com

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
manisa
16 Ekim 2018 Salı
Bugün
Parçalı bulutlu
27 °C
12 °C
Çarşamba
Parçalı bulutlu
26 °C
13 °C
Perşembe
Parçalı bulutlu
26 °C
13 °C
Son Yorumlananlar
BURASI DURAK MI?
Egemenlik meydanı durağımız yıllardır aynı yerdedir. Otobüsün duraga yolcu almak için yanaştığındaki sıkıntı yanlış park etmeler ve aras kargonun 3 şeridi ihlal ederek araç yüklemesidir. Resimlerde de yanlış parklar açıkça görülmektedir.
KENT KONSEYİ MECLİS TOPLANTISI ERTELENDİ
Sevgili Umut Kardeşim; kent meclisinde farklı temsil görevine gelen ve delegasyon olarak teklif edilip, kabul edenlerin (toplantıda hazır bulunan 21 delegemizi ve geçerli mazereti olanları ayrı tutarak) şunu bilmesi lazım. Burası şov yeri değil. Sadece isimlerinin duyulmasını sağlayıp, aday olan, ancak iş icraata geldiğinde ortalıkta görünmeyen şark kurnazlarına şunu diyorum. Her fırsatta koltuk, makam, nam kapmaya çalıştığınızı bu halk öğreniyor. Yazıklar olsun. Bu şehre yakışmıyorsunuz vesselam...
Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlkokulu Öğrencilerinden Bir İlk
Her alandaki başarısını, azmini, çalışkanlığını,sıra dışı fikirlerini,her işin mutfağında terleyerek üstesinden gelmeyi düstur edinerek farkındalık yaratan, paylaşımcılığıyla kaliteli bir rehber olan, en önemlisi emeğini mesleğine katık etmiş saygıdeğer meslektaşım, değerli kardeşimi yüreğimin ta derinliğideki dupduru sevgimle kucaklıyor,tebrik ediyorum. İyi ki sizin gibi mesleğine aşık eğitimcilerimiz hala bir nesle nefes oluyor.Bu başarıya imzalarıyla ortak olan ALTI EYLÜL İLKOKULU 4-G sınıfının gelecek vadeden gençlerini gururla tebrik ediyorum.İyi ki varsınız ZÜHRE öğretmenim... ALTAŞ AİLESİ
İlhan Koruyucu İkinci Şiir Kitabına İmza Günü Düzenledi
Değerli şair dostum İlhan Koruyucu dostumun imza gününe katılmaktan onur duydum Sevdalı Karanfiller isimli kitabının okuru bol olsun şairimizi yolu açık olsun.İmza günü dolayısıyla bir çok sefer geldiğim Akhisar ilçesinin misafirperverliğini kültüre ve sanata verilen değeri yeniden görmekten ziyadesiyle mutlu oldum.Bizleri haber sütunlarına layık gören Altıeylül gazete ve haber sitesine de ayrıca teşekkür ediyor kültüre verdikleri katkılarından dolayı kutluyorum
Başbakandan zeytin primine yeşil ışık
Süleyman Kollu Kavga etmek için değil, ikna etmek için yapmış olduğu, son derece olumlu ve doğru yaklaşımı ile en azından başbakanlık talimatı ile bir çalışma başlatmayı başaran Sayın Alpet Alhat´ı tebrik ediyorum. Yıllarca benim de üzerinde durduğum, iktidar ve muhalefet milletvekillerine her fırsatta aksettirdiğim,zeytinin danesine prim verilmesi konusunda yaşanan gelişme umut verici, sevindirici bir gelişmedir. Umarım bu zeytin sezonundan itibaren, Sayın Alper kardeşimin dediği gibi "iyi zeytin üretmek için gayret sarf eden üretici" hak ettiği prim desteğini alır.
Akhisarspor İsim Hakkı İçin Teleset Mobilya İle Anlaştı !
hayırlısı olsun da ne kadara anlaşıldı hiç bir zaman kaç para alındıgını açıklamıyorsunuz açıklarsanız kamuoyuna sevınırız baskanım
Vicdan Sızlatıyor
Tek kelime ile şehrimizin önde gelenlerinin ayıbıdır.
Bereketli Ovalardan Avrupa´ya Domates
Güzel ziyaretiniz için çok teşekkürler.
66 Yıllık Traktör Tamirciliği
gurur duyduğum çalışkanlığıyla dürüstlüğüyle örnek alınacak sevgili babam ALLAH sana uzun ömür versin başımızdan eksik olma
66 Yıllık Traktör Tamirciliği
gurur duyduğum çalışkanlığıyla dürüstlüğüyle örnek alınacak sevgili babam ALLAH sana uzun ömür versin başımızdan eksik olma
Dünyada iki yüzlü olanlar, kıyamet günü ateşten iki yüzlü olarak gelirler.

Hz. Muhammed
Biyografi
Tüm Biyografiler
aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar